Denizlerin idamı, düzeltme ve Mustafa Timisi’ye gecikmiş bir özür

Denizlerin idamı ve Mustafa Timisi’ye gecikmiş bir özür

9 Mayıs 2014 tarihinde Evrensel gazetesindeki köşemde “Üç fidanın idamına onay veren Alevi vekiller” başlıklı bir yazı yazmıştım yazımda o dönemde Mecliste bulunan Birlik Partisinin 7 vekilinden 1 vekilin EVET oyu verdiğini diğer 6 vekilin de oylamaya katılmayarak zimmen idamları onaylamış olduklarını yazmıştım. Yazdığım yazının kaynağı “TBMM’de gerçekleşen idam görüşmeleri ve oylamalar, BDS yayınlarının 1988 Mayıs baskısında “Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan, Hüseyin İnan, İdam Görüşmeleri” adlı kitap kaynak gösterilerek yapılan haber ve yayınlanan listelerdi. Bu kitap kaynak gösterilerek halen dahi güncel haberler yapılmaya devam etmektedir.

Benim yazımdan sonra Mustafa Timisi’den itiraz geldi. Mustafa Timisi’nin yeğeni Ali Haydar Timisi hayli sitem dolu bir yazıyı tarafıma gönderdikten sonra konuyu ve kaynağımı kendisine izah ettim. Mustafa Timisi’den o dönemdeki yaptıklarıyla ilgili bilgi rica ettim. Mustafa Timisi kendisinin idamlara HAYIR oyu verdiği gibi idamları durdurmak için gerek yazılı gerekse de sözlü başvurular, görüşmeler yaptığını söyledi.

Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ın idamlarıyla ilgili iki oylama yapılıyor. ilk oylama 10 Mart 1972 tarihinde yapılıyor ve  Mustafa Timisi HAYIR oyu veriyor, ikinci oylama 24. Nisan 1972 de yapılıyor. Bu oylamada ise Mustafa Timisi oylamada bulunamıyor. Birlik Partisinden Yusuf Ulusoy her iki oylamada da EVET oyu veriyor.

Birinci ve ikinci oylamalar arasında ciddi farklılıklar olduğu için değerlendirmelerde de farklılıklar oluşabiliyor.

Amacım Mustafa Timisi ile detaylı bir röportaj yapıp Mustafa Timisi’den özür dilemekti ancak o tarihten bu tarafa benim farklı alanlardaki yoğunlum nedeniyle bunu gerçekleştiremedim. Durumu dahada geciktirmemek için Mustafa Timisi tarafından bana gönderilen belgeleri yayınlayarak kendisinden özür diliyorum.

Özellikle Mustafa Timisi’nin gönderdiği liste ile kamuoyunda yayınlanan liste arasındaki farka dikkat edilerek konunun yeniden ele alınmasını da araştırmacı – gazeteci arkadaşlardan rica ediyorum. Kısa süre içerisinde bu konuda bir çalışma ortaya konmaz ise ben kendime bunu iş edineceğimi de beyan ediyorum.

Aşk ile

Ali Kenanoğlu

6 Mayıs 2016

Ekler:

Belge 1: Mustafa Timisi’nin 17 Mart 1972 tarihinde Cumhurbaşkanı Cevdet Sunay’a idam kararını veto etmesi talebiyle yazılmış dilekçesi

Belge 2: 10 Mart 1972 tarihli İdam oylamasının meclis tutanağı ( 2 sayfa liste)

Link :  24 Nisan 1972 tarihli oylama tutanağı linki ; https://www.tbmm.gov.tr/tutanaklar/TUTANAK/MM__/d03/c024/mm__03024077.pdf

Link: 10 Mart 1972 tarihli oylama tutanağı Linki ; https://www.tbmm.gov.tr/tutanaklar/TUTANAK/MM__/d03/c023/mm__03023058.pdf